Артем з позивним «Тьома» –  родом з Великої Новосілки Донецької області. До великої війни він працював системним адміністратором, але після повномасштабного вторгнення пішов на фронт. Не завадили бійцю ані проблеми з хребтом, ані статус обмежено придатного до військової служби.

Наразі він – солдат взводу БпАК 105 батальйону 109 ОБр ТрО. Свій шлях він розпочинав, як водій, довгий час був піхотинцем, та згодом став оператором FPV-дронів і бере участь у відбитті ворожих механізованих штурмів. Історію захисника розповіли у медіаслужбі 109 ОБр ТрО.

Читайте також: Підготовка, що рятує життя – ветеран Олександр Десятников передає свій досвід у школі «Крук»

З цивільного життя – на передову

Артем на службі з березня 2022 року. Тоді він займав посаду водія: грузив та розвозив б\к. Потім близько року військовий був піхотинцем у стрілецькій роті.

Розповідає – найстрашнішим спогадом залишаються перші обстріли з КАБів. Крім того, важко було звикнути до відсутності нормального сну та великої кількості виснажливої фізичної роботи. Виконувати її далі допомагала підтримка побратимів, а також розуміння, наскільки ця праця важлива.

Читайте також: Підкорити Кіліманджаро – український ветеран з ампутацією піднявся на найвищу гору Африки

Перші кроки у керуванні дронами

Влітку 2022 року, коли батальйон Артема був на відновленні, хлопець вирішив пройти курси керування БПЛА (Autel, Mavic). А в березні 2023 року у ротах сформувалися екіпажі, які вели розвідку за допомогою дронів.

«У нас було три екіпажі, які вели розвідку та дорозвідку, а також робили ураження скидами з «мавіків». Ми проявили ініціативу, вивчились. Командування підтримувало, тому що ми одразу могли бачити значно більше і значно далі. Це і маршрути пересування противника, і ситуативна обізнаність», - згадує захисник.

Спочатку дронами забезпечували волонтери, а згодом з'явились поставки з бригади. В основному військові працювали з «мавіками».

Читайте також: «Коли розповідаю про полон, дорослі чоловіки плачуть» - історія оборонця Маріуполя Дмитра Канупєра

Робота замість відпочинку

Восени 2023 року стало зрозуміло, що для більш ефективної підтримки піхоти необхідно освоїти FPV-дрони. Це вимагало додаткових знань – від пілотування до тонкощів налаштувань та ремонту. Вільного часу було обмаль, тому навчалися у перервах між бойовими завданнями, часто замість відпочинку.

«Ми хотіли захистити піхоту, тому почали вивчати пілотування, налаштування, ремонт і конект. Було важко пов'язати всі ці речі в одну картину. Все бралося з інтернету, з YouTube, з якихось пабліків. Перші кроки - це купа нервів та порізані пальці, купа дзвінків. Часто їздили в інші підрозділи, переймали досвід. Комплектуючі купували в Україні. Наприклад, спочатку плат ініціації (пристрій, що відповідає за активацію заряду) у нас не було. Викручувались кустарно. Тому що нам дуже потрібно було показати, що це дійсно ефективний предмет ураження», - розповідає Артем.

Перші вильоти були непростими: команда припустилася помилок у розрахунку заряду батареї та техніці безпеки. Але вже невдовзі після цього «Тьома» зміг вразити ворожі антени та бліндаж.

«Коли влучив у першу ціль, відчуття були просто неймовірні – чистий кайф! Це відео завжди зі мною», – ділиться боєць.

Після цього він пройшов ще одні курси пілотування в академії Dronarium.

Читайте також: Ветеран Тарас Стефанишин отримав грант та розпочав виробництво бойових дронів – подробиці

Бій у Красногорівці: FPV-дрони проти бронетехніки

Здобутий досвід став у нагоді під час важких боїв у Красногорівці, коли російські війська пішли в механізований штурм. Тоді «Тьома» разом з напарником за допомогою FPV-дронів допоміг відбити наступ ворога, знищити декілька одиниць броньованої техніки та декілька десятків росіян.

«Ми працювали удвох. У нас було двадцять дронів із різними зарядами – фугасними, кумулятивними, протипіхотними. І ми почали вибивати піхоту. Дуже чітко працював також суміжний підрозділ. А коли пішла друга хвиля на техніці, то круто спрацювала наша мінометка і першу ж БМП противника «поховала» у посадці. Друга БМП почала розвертатись, і ми вразили ціль, цю БМП згори разом з піхотою. Наздогнали ми техніку аж в сусідньому селі, де й знищили», - згадує Артем.

Сьогодні «Тьома» продовжує воювати, постійно вдосконалюючи свої навички пілотування FPV-дронів. Але він наголошує: роботи багато, а рук не вистачає. Наразі у підрозділі є багато вакансій, і якщо їх  заповнити – ефективність виконання бойових завдань одразу зросте.

Нагадаємо, на Львівщині після важкого поранення відновлюється ветеран Олександр Захаров.

Фото: 109 ОБр ТрО