Від початку повномасштабної війни львів’янин Олександр Десятников захищав Україну. Він брав участь в гарячих боях у Бахмуті, виконував завдання на Харківщині та Сумщині. Через поранення ветерану довелося повернутися до цивільного життя, але і вдома Олександр продовжив робити все можливе, щоб допомагати війську.

Ветеран вирішив використовувати свій досвід, щоб готувати майбутніх воїнів, допомагати захисникам покращити свої навички та навчати військових і цивільних правилам домедичної допомоги. Так народилася школа підготовки «Крук». Про те, які курси в ній можна пройти та в яких випадках знання можуть зберегти життя, він розповів для сайту veteran.com.ua.

Читайте також: Захоплювався авто з дитинства: ветеран Олександр Захаров відкрив шиномонтаж на грантові кошти

Випробування війною

До вторгнення росіян у 2022 році Олександр не мав військового досвіду. Чоловік розвивав власне архітектурне бюро у Львові, а у вільний час – викладав бойові мистецтва.

Та коли в Україну прийшла велика війна, всі справи довелося відкласти. Олександр почав займатися волонтерством, намагався евакуювати з Харкова батьків і разом з тим пробивався в армію.

«Тоді був дуже великий наплив людей, і мене одразу не брали. Обирали тих, хто вже воював в АТО. Та через деякий час я потрапив у 125-ту окрему бригаду територіальної оборони Львова, - згадує ветеран. – Родина підтримала мене, бо бачила, що відбувається. Батьки у Харкові були під страшними обстрілами, тато і сам хотів на фронт, але вік вже не дозволяв».

Олександр став головним сержантом взводу, а згодом – головним сержантом роти вогневої підтримки. Військових відправили у Харківську область, на кордон з росією, після цього – на Сумщину та Донеччину.

У Бахмуті, в березні 2023 року, Олександр отримав поранення і звільнився з військової служби. Півроку після лікування ветеран займався з фізіотерапевтами, але не менш важливою була психологічна реабілітація.

«Перші три тижні після повернення додому я намагався менше виходити на вулицю, контакт із зовнішнім світом був мінімальним. Щоб перебороти це, знадобилася психологічна «самореабілітація», вдома оточили турботою і теплом, допомогли домашні улюбленці, - згадує захисник. – Але, крім того, я відвідував центр Unbroken, тому що мав панічні атаки, проблеми зі сном, нервував, коли хтось мене торкався. Там мені надали підтримку».

Читайте також: Ветеран Андрій Сідлецький відкрив у Чернівцях спортзал для дітей – історія захисника

Заснування школи «Крук»

Одразу після поранення Олександр мріяв повернутися на фронт, до побратимів, тому почав їздити на полігон та покращувати навички стрільби. Згодом такими заняттями почали цікавитися знайомі та друзі.

«Спочатку один знайомий попросив показати йому, як правильно стріляти, потім інший, так почало працювати «сарафанне радіо» і приходили вже незнайомі люди. Я зрозумів, що можна займатися цією справою, передавати учням свої знання, готувати їх до військової служби та життя в наші буремні часи, адже зараз в такому навчанні є величезна потреба», - розповідає засновник школи.

Назву «Крук» Олександр обрав в пам’ять про полеглих побратимів.

«У березні у Бахмуті загинуло три моїх друга, вони були командирами рот нашого батальйону і мали внутрішні позивні «Крук-1», «Крук-2» і «Крук-3». На честь цих хлопців і назвали нашу школу», - говорить ветеран.

Читайте також: Ветеран Денис Мостович відкрив ковальську майстерню – він створює мечі вікінгів та самурайські катани

Вогнева підготовка, БПЛА та домедична допомога

Школа працює вже більше року, і наразі в ній можна пройти курси за різними військовими дисциплінами. Олександр викладає вогневу підготовку.

«Вчимо курсантів стріляти, поводитися зі зброєю, обслуговувати її. Є базовий рівень, який можна пройти за вісім годин, та просунутий, що складається з 20-25 занять. На таких уроках вже додається тактична підготовка, коли ми працюємо в складі малих груп, імітуємо різні ситуації та виконуємо завдання. Наша задача – не просто розказати матеріал курсанту, а зробити так, щоб він сам міг пояснити те, чого навчився», - говорить засновник школи.

Крім того, є курси з аеророзвідки, мінно-вибухової справи і мінно-вибухової безпеки та домедичної допомоги. Останній напрямок передбачає окремі програми для військових та цивільних, адже умови надання допомоги на фронті та в мирному житті відрізняються. Захисники, на відміну від мирних жителів, не можуть розраховувати на швидкий приїзд медиків.

«На курсах з мінно-вибухової безпеки пояснюємо, що таке міна, якими можуть бути її види, як з ними поводитися. У нас є макети, за допомогою яких ми проводимо польові навчання з пошуку, виявленню, знешкодженню мін», - розповідає Олександр Десятников.

Викладачами у школі можуть стати тільки люди з бойовим досвідом. Наразі це здебільшого ветерани, які вже звільнилися зі служби, але також залучають і діючих військових, що проходять реабілітацію або приїхали у відпустку. Теоретичні уроки проходять в навчальному центрі, також там відбуваються зустрічі з рекрутерами з різних підрозділів. На практичні тренування курсанти і викладачі виїжджають на полігон.


Читайте також: Відкрив власний бізнес і з протезом повернувся на фронт – історія військового Олександра Мусія

Для військових – безкоштовно

Олександр розповідає, що здебільшого у школу приходять цивільні. Дехто просто хоче здобути знання та навички, але багато курсантів готуються до вступу у військові підрозділи.

Також курси проводять для діючих військових - вони навчаються, коли перебувають у відпустці або Олександр Десятников самостійно виїжджає до бійців і проводить навчання за темами, що їх цікавлять. Для військових заняття повністю безкоштовні. Для тих, хто має посвідчення УБД, діє знижка 20 %, а для членів родин діючих або загиблих військових – 30 %. Курсантам, які не мають автомобіля, пропонують трансфер до місця занять.

Займатися можна індивідуально або в невеликих групах.

«Для вогневої підготовки це не більше п’яти людей, щоб я міг кожному приділити увагу та забезпечити якість навчання, - говорить ветеран. – На домедичну допомогу приходять і чоловіки, і жінки, а на вогневій підготовці більшість складають хлопці. Проте, є такі дівчата, бажанню та старанності яких можуть позаздрити навіть військові з досвідом», - говорить засновник школи.

Багато випускників вже служать у військових підрозділах. З ними у школі підтримують зв’язок та за потреби допомагають.

Читайте також: «Все почалося з малини» - військовий Василь Мартюк створив найбільший ягідний кооператив в Україні та відкрив «Сокарню»

«Іноді на порятунок є декілька хвилин»

Олександр Десятников вважає, що під час війни кожен українець має бути готовим діяти у критичній ситуації.

«Я всім наводжу такий приклад – коли у Харків почали заходити ДРГ, більшість людей, які мали зброю та вміли нею користуватися, взяли її та пішли захищати місто. Вони зробили вагомий внесок в оборону Харкова», - говорить ветеран.

Одним з найважливіших курсів для всіх представників суспільства захисник вважає домедичну допомогу. Адже допомогти оточуючим повинен вміти і оборонець на полі бою, і мати трьох дітей в міських умовах.

«На жаль, ми живемо в часи, коли небезпека є постійною. В будь-який час може «прилетіти» і є багато випадків, коли люди, що вміли надавати допомогу, зберегли комусь життя. Іноді все може вирішити хвилина, поки до вас прямує швидка», - наголошує Олександр.

Небезпека може бути не тільки на війні, тож у школі також пропонують навчання для корпоративних клієнтів, в залежності від їхніх потреб. Наприклад, проводились навчання з невідкладної домедичної допомоги для підприємств-виробників електрообладнання, підприємств повязаних з паливно-мастильними матеріалами та будівельних компаній.

Записатися у школу підготовки «Крук» можна у соціальних мережах за посиланням.

Нагадаємо, ветеран Тарас Стефанишин отримав грант та розпочав виробництво бойових дронів.

Фото: Школа підготовки "Крук"