Українські захисники та захисниці вже неодноразово доводили, що для них немає нічого неможливого. Спочатку вони мужньо та самовіддано боронять нашу землю, ризикують власним життям  та здоров’ям, а повернувшись до цивільного світу, не жаліються, не сидять, а активно діють. Нерідко йдуть ва-банк, наважуючись відкрити бізнес у воєнний, нестабільний та такий непростий час.

Навіть зазнавши важких травм, маючи інвалідність, втративши кінцівки, рухаються далі. А допомагає їм у цьому міцний тил – друзі та родина. Саме завдяки такій підтримці ветеран Сергій Петченко нещодавно відкрив у Львові сімейне кафе "Вражає". Яким був шлях чоловіка, як заснували власну справу та чим пригощають гостей, veteran.com.ua розповіла його дружина Анна.

Читайте також: Стала бізнесвумен, декоратором і трохи електриком – як дружина військового розвиває "магічне кафе" у Кривому Розі

Втратив руки внаслідок жахливої трагедії

Петченки – родом з Харківщини. Анна має економічну освіту, але близько 12 років займалася торгівлею, а з часом разом з чоловіком вони відкрили кілька невеликих фастфудів. На війну Сергій вперше пішов ще під час АТО. У 2015 році отримав кульове поранення в ногу та був комісований за станом здоров’я. А в 2022 році знову взяв до рук зброю – попри наявність інвалідності.

"Коли почалася повномасштабна війна, чоловік вивіз мене із сином до Польщі, а сам став до лав ЗСУ і повернувся на фронт. Був там один рік і три місяці, захищав Україну від ворога. Воював на всіх гарячих напрямках  - на Донеччині, під Бахмутом, на Запорізькому та Херсонському напрямках", - пригадує Анна.

Сергієві довелося  пройти чимало важких боїв та пережити страшні ситуації. Однак найбільш трагічна подія сталася з ним поза фронтом. У той день захисник повертався додому з військової частини. Невідомі скинули його з потяга… Чоловік вижив, проте внаслідок жахливої аварії втратив обидві руки та частину ступні. 

За фактом скоєного злочину було розпочато слідство, однак за понад рік винні не знайдені та не покарані. Анна говорить, що по справі "нічого не вирішується", тож родина намагається забути про цю подію та рухатися далі.

"Вражає" – "діло душі" родини

Після втрати обох рук на Сергія очікував тривалий період лікування та реабілітації. Перші півроку, за словами дружини ветерана, були дуже складними:

"Сергій нічого не хотів – ані жити, ані робити щось далі. Він не розумів, як буде без рук, а я його підтримувала, як могла. Казала, що ми впораємося, що все буде добре. Потім ми переїхали до Львова, тут чоловік отримав протези і став краще почуватися. Відчув: принаймні щось вже може зробити сам".

Читайте також: Пережив 5 років полону та відкрив сімейний ресторан під Києвом - історія ветерана Богдана Пантюшенка

Подружжя зрозуміло, що Анна не працюватиме повний день – їй треба допомагати чоловікові та бути поруч з їхнім маленьким синочком Назарчиком. Тож пара вирішила пригадати минулий досвід ведення бізнесу та відкрити у місті Лева невеличкий затишний заклад. Спочатку у думках була піцерія  - вона могла б називатися "Безрука піца" чи "Бандера піца". Проте пізніше зупинилися на кафе-кав’ярні.

"Все, що існує у цьому проєкті, у цьому закладі - має свій сенс. І історія з вибором назви не є виключенням. Ми знайшли крутого копірайтера Карину Літвиненко, яка створила проєкт "Іменник" з оригінальними назвами. Як тільки ми побачили цю назву, вона нас дуже вразила, і ми не змогли від неї відмовитися. До речі, купили її за донат на ЗСУ", - розповідає жінка.

На заснування "Вражає" Сергій отримав грант  у розмірі 300 тисяч гривень у рамках місцевої програми підтримки ветеранського бізнесу. А на ремонт та обладнання приміщення закладу – додатково ще 250 тисяч гривень.

"Кавово-сніданкова" концепція

Щоб кафе у центрі Львова відчинило двері для гостей, Петченкам довелося пройти непростий шлях, повний викликів. Він тривав близько п’яти місяців, а дату відкриття довелося переносити. Анна ділиться, що за цей час вони зіткнулися з багатьма труднощами: від розробки дизайну, погодження вивіски – до ремонту та закупівель. Однак все це вже в минулому: 7 грудня до "Вражає" прийшли перші відвідувачі.

Читайте також: Чарки з гільз та маскувальні сітки на будівлі – ветеран створив перше в Києві кафе для військових

Концепцію закладу, який дружина ветерана називає "ділом душі родини", описує як "кавово-сніданкову історію":

"Це різноманітні сніданочки – тости, яєшні, сирники солодкі та солоні. Плюс обіди, салатики фірмові, кілька основних страв, десерти та кава, - коротко описує меню. – Також у нас працює бар".

До підбору страв Анна та Сергій підійшли відповідально – розробляли та тестували рецепти, продумували подачу. Фото деяких майбутніх сніданків ділилися в соцмережах, а напередодні відкриття запросили й скуштувати. "Вражає" взяло участь у ярмарку ветеранського бізнесу у Львові. Цей досвід жінка описує як вдалий спосіб не тільки прорекламувати себе, але й підтримати інших захисників-підприємців.

Інтер’єр кафе-кав’ярні Петченки  оформили в пісочних тонах, додали тепле освітлення та приємний, ненав’язливий декор.  На вході встановили дзеркало з написом "Ти вражаєш" та створили оригінальні постери. На них кожен гість може "вписати себе в історію" закладу, намалювавши своє обличчя чи зобразивши близьку людину.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як родина ветерана Володимира Іліки розвиває бізнес в рідному селі на Буковині.

Фото: з соцмереж