Ветеран Сергій Жуковський родом із Запорізької області. За його плечима  - близько 15 років підприємницького досвіду та трохи більше року – військового. На фронт він пішов добровольцем на початку повномасштабного вторгнення, а 5 червня 2023 року внаслідок важкого поранення втратив  обидві руки.

Після лікування, під час реабілітації та протезування чоловік пройшов бізнес-навчання та виграв грант від DVV International) в Україні. Так на початку 2024 року народилася "Сушена радість" –  сімейне виробництво слайсованих м’ясних снеків (джерок). А нещодавно Сергій виграв 1 млн грн на розвиток власної справи у межах програми "Жити назустріч".

Читайте також: "На війні хотілося чогось домашнього" - троє ветеранів із Закарпаття заснували виробництво ковбас та м’яса

На що витратить грантові кошти, яким бачить розвиток свого проєкту та в чому складність працевлаштування ветеранів, незламний та цілеспрямований чоловік розповів veteran.com.ua.

"Це найкраще навчання, яке я проходив"

Освітньо-грантова програма для розвитку ветеранського бізнесу "Жити назустріч" передбачала онлайн-навчання захисників і захисниць протягом п’яти тижнів та захист проєктів в очному форматі  в Києві. Її організаторами виступили банк ПУМБ у співпраці з Future Development Agency та KSE Business School, які обрали переможців з 30 команд та надали їм гранти у розмірі від 500 тис. до 1 млн грн.

Учасники ініціативи отримали нові знання з бухгалтерії, digital-маркетингу, експорту, SMM, PR  та інших напрямків, спілкувалися з експертами та діючими підприємцями. Сергій залишився дуже задоволений програмою:

"Це було шикарне навчання, найкраще з того, що я проходив, навіть порівнюючи з курсами від Google. "Жити назустріч" було на дві-три ланки вище, - зауважує чоловік. – У нас були фахівці дуже високого рівня, професори, але складні питання розкривали доступною, зрозумілою мовою. Це було дев’ять онлайн-модулів, один з яких  присвячений підготовці до фінального спічу".

За його словами, шанси на перемогу він оцінював як 50/50. Конкуренти були сильними, до того ж, він чув питання, які їм ставили представники журі на фіналі. Проте для самого Сергія захист бізнес-проєкту пройшов легко та успішно, і він отримав максимальний грант у рамках програми – один мільйон гривень на розвиток "Сушеної радості".

Серед амбітних планів – продаж продукції у великих мережах супермаркетів

Ветеран запустив виробництво джерок менше року тому – першими в асортименті були снеки з курятини та свинини. За останні кілька місяців у продажі з’явилися смаколики ще з двох видів м’яса  - "Медова індичка", "Гостра індичка", "Томатна телятина" та "Теріякі телятина". На черзі – розширення асортименту джерок та виробництво кабаносів. Для старту необхідне нове обладнання, яке буде придбане за грантові кошти:

"Це, зокрема, шість дегідраторів, кілька холодильних камер, слайсери, запаювальна машина, яка робитиме наше пакування більш герметичним, - розповідає Сергій. – Крім того, буде придбана сировина – м'ясо та спеції, сплачене пакування, друк етикеток та логотипа".

Читайте також: Батончики для військових і не тільки - ветеран Віталій Шепель відкрив виробництво сушеної їжі

Він підкреслює, що отримання гранту стане суттєвою допомогою та наступним кроком у розвитку "Сушеної радості". За умовами програми, чоловік має працевлаштувати принаймні одного ветерана, але планує взяти на роботу кількох. Раніше чоловік вже намагався найняти захисника чи захисницю, які повернулися до цивільного життя, але безуспішно. Процес зайняв три місяці, та в результаті роботу отримав представник ветеранської родини.

"Гадаю, справа в рівні зарплати. Людина, яка до останнього моменту отримувала 100 тисяч гривень на місяць, не готова одразу погодитися на значно менші гроші. І звісно, має на це повне право, - каже Сергій. – На ринку праці зараз черга за ветеранами, адже роботодавцям за таких співробітників пропонують гранти від держави та закордонних донорів".

Також  у  планах захисника-підприємця  - пошук нового приміщення, з вищою потужністю електромережі. Масштабування за рахунок отриманого гранту вимагає збільшення робочої зони, зони для зберігання сировини та готових джерок, а також розширення штату. Навесні 2025 року Сергій Жуковський хоче виграти грант на 1,5 млн грн від Українського ветеранського фонду: це дозволить не тільки збільшити кількість продукції, але й почати продавати м’ясні снеки у таких гігантах, як "Метро" та "Сільпо".

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як ветеран Сергій Петченко з дружиною відкрили кафе "Вражає" у центрі Львова.

Фото: "Сушена радість"/Instagram