З початку нового року замість МСЕК в Україні діятиме процедура оцінювання повсякденного функціонування особи. Його здійснюватимуть експертні команди, створені на базах медичних закладів по всій території України.  При цьому деякі українці зможуть пройти таке оцінювання в дистанційній та заочній формі.

Детальніше про це розповіли в Міністерстві охорони здоров’я України, передає veteran.com.ua.

Читайте також: Реформа МСЕК - як зміниться система з 1 січня 2025 року

Хто зможе оформити інвалідність без відвідування експертної комісії

У відомстві нагадали, що оцінювання повсякденного функціонування може проводитися в різні способи – в залежності від обстави та потреб пацієнта:

1. В очній формі – у закладі охорони здоров’я;

2. У заочній – без особистої присутності особи, виключно за наданими документами;

3. Дистанційно – з використанням телемедицини;

4. У виїзній формі - за місцем перебування або лікування пацієнта.

Заочне оцінювання планують проводити переважно для військових, учасників бойових дій, а також пацієнтів, які мають захворювання, дефекти чи порушення функцій органів, підтверджені документально. Такий формат забезпечить швидке та ефективне прийняття рішень – з мінімальними втратами часу як для самого пацієнта, так і для експертної команди.

Заочну форму обиратимуть, зокрема, для груп діагнозів:

- злоякісні новоутворення ІІІ—IV стадії;

- туберкульоз;

- хвороби крові і кровотворних органів;

- набута відсутність кінцівок;

- вроджені порушення;

- стан після трансплантації органів/імплантації штучного водія серцевого ритму.

Читайте також: Встановлення інвалідності після реформи МСЕК – алгоритм дій для захисників та захисниць

Для військовослужбовців та учасників бойових дій, які перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні, але не відповідають критеріям заочного розгляду, буде доступна виїзна форма проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

Яким буде механізм нової процедури

Оцінювання повсякденного функціонування пацієнта прийде на зміну системі МСЕК вже з  1 січня 2025 року. Маршрут стане цифровізованим, прозорим, виключатиме непередбачуваність розгляду справи та можливість корупції. Він складатиметься з таких етапів:

1. Підготовка справи. Як тільки лікуючий лікар визначає, що пацієнт відповідає критеріям для направлення на оцінювання, то разом з ним обирає зручний заклад з відповідною командою фахівців.

2. Електронна справа та направлення. Лікар створює електронне направлення, прикріплює скановані документи, підтверджує електронним підписом та відправляє в обраний медзаклад.

3. Перевірка документів. Адміністратор команд перевіряє справу в лікарні, профіль визначається в автоматичному режимі. За необхідності документи можуть бути повернуті для доопрацювання.

4. Електронна черга. Після перевірки справу ставлять в електронну чергу до профільної команди в найближчий доступний час. Після підтвердження лікуючий лікар отримує сповіщення в системі, а пацієнт – на електронну пошту.

5. День оцінювання. Доступ до даних пацієнта та розкладу команді експертів відкривається  у день оцінювання. За необхідності пацієнта можуть відправити на додаткові обстеження, але лише один раз. Справа, протокол, рішення та рекомендації ведуться і зберігаються в електронному вигляді.

6. Результати оцінювання. Пацієнт має право проводити аудіо- чи відеозапис оцінювання, а також залучити довірену особу. Витяг з рішенням він отримає на електронну пошту або рекомендованим листом. Доступ до документів також матиме лікуючий лікар, а інформація про інвалідність автоматично буде передана до соціальної сфери.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, чи доведеться особам з інвалідністю оформляти нові документи після реформи МСЕК.

Фото: з відкритих джерел