Вистава "Стусанина" за участі акторів "Театру Воєнних Дій"

У Києві наступного тижня проведуть масштабний Фестиваль Ветеранів (Veteran Fest). В його рамках протягом семи днів на Подолі проходитимуть різні мистецькі події, майстер-класи, тренінги та інші заходи, присвячені життю, творчості, бізнесу та адаптації захисників і захисниць.

Організатором Фестивалю виступила "АУНТ: Асоціація Український Незалежний Театр" спільно з партнерами – "Києво-Могилянською Академією", ТОТЕАТРом, ProEnglish Theatre of Ukraine, "Театром Воєнних Дій", KINO42, "Докер-G Пабом", баром "Мораліст" та іншими. Як виникла ідея провести Veteran Fest, які активності заплановані та як творчість впливає на реабілітацію ветеранів, ми поговорили з очільником проєкту, режисером Алексом Боровенським.

Читайте також: "Мрію зібрати ветеранську трупу" - захисник Володимир Тука запустив акторські тренінги для побратимів

Сім днів  - шість тематик для ветеранів та цивільних

Фестиваль Ветеранів на Подолі пройде вперше, однак надалі таку ініціативу організатори хочуть зробити щорічною. Ідея заходу народилася в результаті тісної роботи з ветеранами – спочатку Алекс періодично працював із захисниками і захисницями, а пізніше створив "Театр Воєнних Дій". У ньому грають діючі та колишні військові, а взимку вони поставили першу виставу  - "Стусанина".

"Коли настільки тісно працюєш з ветеранами, створюєш з ними одну, а потім і другу театральну виставу, починаєш набагато глибше розуміти, що вони відчувають, що їм болить, що їх цікавить. Що їм важко і в чому вони бояться зізнатися. В чому вони сильні, як їх досвід можна застосувати тут, в умовно мирному Києві, що вони можуть дати суспільству, - ділиться Алекс Боровенський. -  Стало зрозуміло, що потрібна масштабна подія, яка поєднає суспільство та ветеранів, зітре оцю невидиму межу, зробить ветеранів невід'ємною та впливовою частиною суспільства. Так виник задум нашого Фестивалю".

У рамках події буде представлена максимальна кількість напрямків, в яких наразі задіяні ветерани та ветеранки. Серед іншого, планується чимало театральних проєктів (як з Києва, так і з інших міст), музичні гурти, виступи команд з імпровізації, тренінги, ярмарок вакансій та інші.

                                                                                Виступ "VeteranоBand"

Читайте також: «Коли ми співаємо, ми живемо» - вокальна тренерка з Києва створила ветеранський гурт

Фестиваль триватиме протягом тижня – з 21 по 27 квітня (з понеділка по неділю). Кожний день буде наповнений різними заходами, згуртованими тематично та за напрямками. Якщо казати коротко, то розклад виглядає наступним чином (детальний опис  - за посиланням):

- понеділок – музичний день;

- вівторок – день тренінгів;

- середа та четвер – театральні;

- п’ятниця – поетичний день;

- субота – день комедії;

- неділя – день бізнесу.

"У нас буде потужна тренінгова частина, причому як з компонентом "свій своєму", коли скажімо ветеран Сергій "Харизмат" Величанський проводить тренінг з комедійної імпровізації для ветеранів, так і тренінги зі спеціалістами  - з драматерапії для військових із США та спеціалістів з тілесності з "ТОТЕАТРу", - зазначає організатор Veteran Fest. - Взагалі вдалося представити два напрямки: творчий, в якому безпосередньо задіяні ветерани і ветеранки, та тренінгово-бізнесовий, який допомогає подальшій соціалізації".

"Стусанина" стирає грань між військовим та цивільним"

Родзинкою Фестивалю буде показ "Стусанини". Ця вистава створена ще в 2019 році за віршами та моментами біографії Василя Стуса. Вона була найпопулярнішою в репертуарі театральної спільноти DSP та гралася професійними акторами, а минулого року  - передана "Театру Воєнних Дій". Прем’єра оновленої версії за участі ветеранів та військовослужбовців відбулася 2 лютого 2025 року під час закриття міжнародного фестивалю "Стус-Фест".

"З того часу "Стусанина" з ветеранами мала вже три покази. Дуже символічно, що усі вони відбулися в приміщенні Музею Війни (прямо під монументом Батьківщини-Мати). Після кожного показу – обговорення, і глядачі говорять. Багато говорять. Говорять, щоб так читали вірші Стуса, вони ще не чули. Говорять, що їм дуже Rammstein у саундтреці зайшов. Говорять про свого брата-військового, який зараз у госпіталі. Багато що говорять. Обіймають акторів. "Стусанина" якраз і стирає оту грань між актором та глядачем, між військовим та цивільним", - розповідає Алекс для veteran.com.ua.

                                                   "Театр Воєнних Дій" та Театр ветеранів "Серцевір"

Читайте також: Потужний голос ветеранів -  у Києві "Театр Воєнних Дій" презентує першу виставу "Стусанина"

Він зауважує, що творчість – невід’ємна частина реабілітації ветеранів та ветеранок, що вже доведено досвідом інших країн. Театр, комедія, співи допомагають розм’якшити ту невидиму стіну, броню, якою захисник чи захисниця обростає під час перебування на фронті, зробити людину більш гнучкою та здатною до виявлення почуттів, певної взаємодії. І популярність такого напрямку для відновлення воїнів неспинно зростає.

Кожний день Фестивалю Ветеранів – гідний уваги та буде цікавий як самим захисникам і захисницям, так і цивільним. Щоб відвідати заходи, купляти квитки не потрібно: замість цього передбачена попередня реєстрація (адже на деякі активності кількість місць дуже обмежена). Вхід – за умови вільного донату на підтримку Сил оборони України та ветеранського руху.

Нагадаємо, у Києві розпочато кастинг ветеранок у виставу "Посестрі". Її у "Театрі Воєнних Дій" поставить режисерка Софія Макарук.

Фото: надані Алексом Боровенським