Коли війна перекроює життя і вибиває землю з-під ніг, хтось опускає руки, а хтось будує нові плани на майбутнє. Роман Турик з Івано-Франківська – саме з тих, хто не зламався. Після служби в теробороні та важкого поранення він повернувся до мирного життя та відкрив зоомагазин «Наші котики».
Поруч із кормом та ліками, він одразу поставив скриньку для донатів на ЗСУ, а відтоді, як почав заробляти – передає частину прибутку на потреби захисників.
Читайте також: Дружина ветерана Олеся Паламарюк отримала грант та створила овечу ферму на Буковині – історія
З ветеринара — у військові
До повномасштабного вторгнення Роман працював ветеринаром на одному з агропідприємств на Київщині. Та коли постала необхідність захищати країну, він відвіз дружину з сином до батьків на Прикарпаття, а сам – записався до лав 102 окремої бригаді територіальної оборони.
До служби чоловік був офіцером запасу, тому його одразу призначили командиром взводу, і у підпорядкуванні військового було 30 людей. Спочатку нові завдання давалися захиснику непросто, адже раніше він не мав бойового досвіду.
«Хоч я і був офіцером запасу, але ніколи не мав стосунку до армії. До того ж ніколи не був командиром. В цивільному житті я відповідав сам за себе, а у війську мав відповідати за своїх побратимів, за свою команду. Перед нами поставили завдання обороняти Гуляйполе, але я завжди казав хлопцям, що наше завдання перш за все – вижити. Бо кожного чекає вдома сім’я – батьки, дружина, діти», - розповідає ветеран.
У вересні 2022 року Роман Турик під час перебування на позиції потрапив під обстріл і отримав важке поранення. У нього були пошкоджені барабанні перетинки, а осколки від протитанкової ракети потрапили в живіт. Захисник переніс три операції та тривалу реабілітацію, але у липні 2023 року все одно повернувся на фронт.
Цей період служби був недовгим, адже військовий відчував, що вже не може ефективно виконувати завдання.
«По-перше, я вже мав встановлену групу інвалідності. По-друге, відчував, що здоров’я вже не те. Наприклад, я повністю втратив слух на праве вухо і малий відсоток чую лівим вухом, тому ношу слуховий апарат», - говорить Роман.
Читайте також: Вишиванки з душею: дружина ветерана Оксана Дякович створила успішний бізнес для дітей
Товари для тварин і корисні поради
Після повернення до цивільного життя потрібно було шукати нову справу. Оскільки Роман вже працював ветеринаром, а його дружина за освітою – фармацевт, вони вирішили відкрити зоомагазин. Так в Івано-Франківську з’явилися «Наші Котики». Друзі розповіли починаючим підприємцям, як зареєструвати ФОП та отримати ліцензію, де знайти постачальників та з чого варто починати.
Наразі в магазині можна придбати корм та засоби догляду за тваринами. Асортимент підбирали, орієнтуючись на бажання покупців.
«В перші місяці люди заходили і питали: «А у вас є такий-то корм для собак чи котиків?». Відповідали, що немає, але буде за доступною ціною, якщо людина до нас буде заходити постійно, – розповідає Роман. – Люди нам підказували, а ми все записували в зошит. Зараз ми вже розуміємо, який товар потрібно замовити та його кількість».
Також у магазині можна отримати безкоштовну консультацію з приводу харчування чи вітамінів для улюбленця. А на своїх сторінках у соціальних мережах власники магазину розповідають, як обробляти тварин від паразитів, правильно доглядати за тваринами в різні пори року, перевести улюбленця з одного корму на інший тощо.
Читайте також: Ветеран Андрій Рибак відкрив у Львові виробництво домашніх напівфабрикатів – історія захисника
Доставка за донат
Роман вважає, що кожен бізнес під час війни має допомагати фронту, адже в першу чергу – це допомога собі та своїй країні. Тому усі зароблені кошти з доставки товарів магазин віддає на потреби ЗСУ. За ці гроші купляють РЕБи, дрони, автомобілі, колеса та іншу техніку, яка потрібна захисникам.
«Зараз волонтерські збори рухаються дуже повільно, тому ми вирішили наповнювати скарбничку в такий спосіб: замовляєш доставку – дорівнює донатиш на армію. Сталої суми немає, людина платить стільки, скільки вважає за потрібне. І це працює!, – говорить Роман. – Окрім того, ми сплачуємо податки – військовий збір, єдиний податок. Це також копійка, внесок у перемогу».
Крім того, у магазині діє знижка 10 % для військових та їхніх рідних, а волонтерам, які опікуються тваринами, продають товар за закупівельними цінами.
Іншим ветеранам, які повертаються з фронту, підприємець радить знайти справу, яка подобається і розвиватися в ній.
«Я завжди говорю своїм хлопцям, щоб включали голови і не боялися починати власну справу, – каже ветеран. – В моєму випадку сім’я та бізнес допомогли мені рухатися далі. Це дало мені відчуття, що я потрібен, що виконую важливу місію і цим продовжую наближати перемогу».
Нагадаємо, ветеран з Хмельницького Андрій Одаренко відкрив ІТ-центр для дітей.
Фото: kurs.if.ua