Плавання – один з найкращих видів спорту для захисників, які проходять реабілітацію після поранень і травм. Заняття дають необхідне м’язам навантаження, а перебування у воді – розслабляє та заспокоює. Тому у різних містах України з’являється все більше програм для ветеранів, які хочуть займатися у басейні.

Одна з них діє у Житомирі. Майже два роки тому спортивний клуб «Житомир Аква Мастерс», громадська спілка «Дім ветерана» і Житомирська військова обласна адміністрація запровадили проєкт реабілітації на воді. Як розповів для veteran.com.ua президент клубу Ігор Кухарєв, тренування одразу стали затребуваними серед ветеранів, і з часом потреба у таких заняттях тільки зростає.

Читайте також: «Кожен в дитинстві був Робіном Гудом» – у Луцьку ветеранів запрошують стріляти з лука

Як приєднатися до занять

Реабілітація відбувається на базі одного з комунальних басейнів міста. Заняття проходять щодня, крім суботи та неділі, і для учасників вона повністю безкоштовна.

«Ще у 2022 році додому почали повертатися ветерани війни з сильними ураженнями – як фізичними, так і психологічними. У багатьох з них відсутні кінцівки. Крім того, ми розуміли, що з часом таких людей буде ставати все більше, і вирішили розпочати проєкт реабілітації, - розповідає президент спортивного клубу «Житомир Аква Мастерс» Ігор Кухарєв. – До програми ми залучили наших інструкторів».

На заняття можуть записатися військові, яким медики призначили гідрореабілітацію. Відповідне направлення видає ВЛК або лікар у шпиталі. Крім того, це може бути рекомендація від лікуючого спеціаліста.

«Також ми допускаємо ветеранів, які мають статус УБД, отримали поранення і вже звільнені з військової служби за станом здоров’я. Зараз приходить все більше і більше людей, але можливість записувати нових учасників ще є», - говорить Ігор Кухарєв.

Для того, щоб приєднатися до занять, потрібно зателефонувати президенту клубу за номером телефону +380674102880, надати військові та медичні документи.

Читайте також: "Це не просто спорт, а й спілкування в колі своїх": ветеранів і ветеранок у Львові запрошують на заняття настільним тенісом

Будь-які травми – не завада тренуванням

Важливо, що басейн повністю обладнаний для захисників з інвалідністю. Є ліфти для підйому людей, крісло, яке дозволяє опустити ветерана у воду та підняти на поверхню. Таким чином, займатися можуть і учасники бойових дій з ампутаціями, і ті, хто пересувається лише на кріслах колісних.

«У нас є свої крісла, на яких ми зустрічаємо відвідувачів, пересаджуємо в підйомник та опускаємо у воду. Якщо людина пересувається на протезах, вона може залишити їх у роздягальні і так само, з нашою допомогою, дістатися басейну. Крім того, працюють душ і туалети для людей з інвалідністю», - розповідає Ігор Кухарєв.

Плавання, за словами президента спортивного клубу, грає велику роль у реабілітації ветеранів.

«У воді суглоби розробляються не менше, ніж під час занять на суші, але вода при цьому вдвічі зменшує навантаження на них. Тож суглоби і м’язи вдвічі чи навіть втричі швидше відновлюються», - говорить Ігор Кухарєв.

Читайте також: «Титани на татамі» - у Вінниці ветерани безкоштовно займаються інклюзивним дзюдо та самбо

Від новачків до чемпіонів

У басейні учасники, які вже мають досвід, можуть плавати самостійно, або, за потреби,  тренуватися з інструкторами.

Під час занять хлопці, які отримали важкі поранення, спілкуються між собою, будують плани, готуються до змагань та навіть починають дружити родинами. Всі учасники – дуже «заряджені», та є ті, кому вдається досягати найкращих результатів.

«Ми виступали вже на двох чемпіонатах України і показали досить непогані результати, один з наших спортсменів – Олександр Кондратенко виконав нормативи кандидата у майстри спорту. В цьому році будемо пробувати дійти до майстра спорту з плавання. Крім того, плануємо взяти участь у чемпіонаті України з плавання у відкритій воді», - зазначив президент клубу.

Олександр Кондратенко, результатами якого пишається тренер, має важку, але мотивуючу історію. Військовий втратив під Бахмутом обидві ноги, але навіть незважаючи на це, продовжив розвиватися.

«Коли він до нас прийшов – ще не вмів плавати, а зараз досяг гарних результатів у паралімпійській категорії», - розповідає Ігор Кухарєв.

Читайте також: "Всі, кого зачепила війна, йдуть до коней": у Дніпрі для ветеранів та цивільних проводять іпотерапію

Психологічне розвантаження для лікарів

Басейн відвідують не лише захисники з Житомира, а й з інших міст області. Крім того, діє програма психологічної реабілітації для працівників міського шпиталю.

«Бойові хірурги та медсестри цілодобово стоять біля операційних столів, і їм необхідне моральне розвантаження. В цьому дуже допомагає плавання. Крім того, воно покращує фізичний стан, адже коли довго стоїш, втомлюються плечі, руки та ноги. Після реабілітації у басейні вони йдуть додому іншими людьми, а  після регулярних тренувань – починають краще себе почувати», - говорить президент спортивного клубу «Житомир Аква Мастерс» Ігор Кухарєв.

Нагадаємо, у Черкасах дружина ветерана відкрила студію йоги та запрошує захисників на безкоштовні заняття.

Фото: Ігоря Кухарєва