"Стрільба з лука – один з перших видів спорту, які опановували ветерани війни в Україні. У Львові цим питанням займався Дмитро Сидорук, який брав участь у боях за часів АТО, а у 2022 році, на жаль, загинув, - розповідає майстер спорту України зі стрільби з лука, магістр спорту, багаторазова чемпіонка та призерка всеукраїнських та міжнародних змагань Тетяна Ящишин. – На сьогодні це одні з найпопулярніших адаптивних занять серед військових з пораненнями, і я рада, що вони знаходять себе в такій активності".
Читайте також: "Кожен в дитинстві був Робіном Гудом" – у Луцьку ветеранів запрошують стріляти з лука
Тетяна – спортсменка з понад 11-річним стажем, а з літа 2024 року – провідниця у світ стрільби з лука для ветеранів, ветеранок та військових у Львові. Як проходять заняття, який реабілітаційний ефект мають та чи правда, що стріляти можна навіть зі втратою 98% зору, вона розповіла veteran.com.ua.
Стрільба з лука – не просто спорт, а спосіб соціалізувати ветеранів
Тренерську кар’єру Тетяна розпочала кілька років тому як волонтер – допомагала працювати з дітками. А влітку цього року вирішила проводити заняття з ветеранами і ветеранками з пораненнями. Першим таким досвідом стали тренування для пацієнтів реабілітаційного центру "Галичина".
"Я привезла щит, який сама зробила, лук, та ми більше ніж півдня гарно спілкувалися з хлопцями та стріляли. І після цього вони звернулися до мене з пропозицією зробити такі тренування регулярними. Такі заняття ми почали з вересня: зараз у мене з "Галичини" п’ять ветеранів, які займаються постійно, та ще додаються новенькі".
За словами спортсменки, адаптивна стрільба з лука користується величезною популярністю серед захисників та захисниць. До повномасштабної війни в Україні було три основних осередки, де проводилися такі тренування, а тепер їх вже більше десяти (наприклад, подібні заняття проводять в Івано-Франківську, про що ми розповідали раніше). Військові та ветерани з пораненнями змагаються в цьому виді спорту як у нашій країні, так і за її межами. Зокрема, вони представляють Україну на "Іграх Нескорених" з 2015 року, де стрільба з лука є однією з категорій.
На початку січня 2025 року коло підопічних Тетяни розширилося. Жінка почала проводити тренування для військових, ветеранів та ветеранок у співробітництві з Відділом спорту військових Управління спорту та молодіжної політики Львівської міської ради. Заняття проходять двічі на тиждень на базі СДЮСШОР "Електрон" ім. Б. Кокота (вул. Грабовського, 11).
"Ці тренування я проводжу близько трьох тижнів. Уже є група з шести осіб, які приходять постійно, - це ветерани з різних реабілітаційних центрів та чинні військовослужбовці. Також до нас приходять новенькі військові, члени їхніх родин, які хочуть спробувати цей вид спорту. Деякі з учасників вже готуються до змагань, що за кілька тижнів відбудуться у Львові," – каже жінка.
Читайте також: "Це не просто спорт, а й спілкування в колі своїх" - ветеранів і ветеранок у Львові запрошують на заняття настільним тенісом
За словами Тетяни, головна мета тренувань – покращити настрій захисникам та захисницям, допомогти соціалізуватися, навчити їх чогось нового у легкій, розслабленій та дружній атмосфері. Спочатку всі разом вони збирають луки та роблять невелику розминку. Потім приступають до стрільби з відстані трьох метрів: ті, хто вже вміє справлятися зі стрілами, таким чином розігріваються, а інші – здобувають перші навички. Далі переходять до дистанцій у десять метрів та у вісімнадцять – для більш досвідчених ветеранів.
Тетяна з переможцями відкритого чемпіонату міста Городок серед ветеранів війни
Займатися адаптивною стрільбою можна майже всім, адже обмежень щодо стану здоров’я немає. У групі на базі "Електрона" займаються ветерани з протезами рук, на кріслах колісних, можуть приходити й захисники з ампутаціями, які ще тільки очікують на штучні кінцівки. Більш того, навіть втрата зору не стане перешкодою для тренувань!
"Я допомагала тренувати хлопців з ураженням зору, тобто, навіть незрячі можуть стріляти з лука і представляти нашу державу на міжнародному рівні. Ми будемо намагатися зробити так, щоб додати нову категорію в паралімпійському напрямку - для незрячих хлопців та дівчат, - ділиться Тетяна. – Я також знаю чоловіка, який має втрату зору на понад 98% - і він стріляє з лука, планує виступити на міжнародних змаганнях".
Як адаптивна стрільба з лука впливає на фізичний та емоційний стан
Тренерка розповідає, що стрільба з лука є одним з найкращих способів відновлення, який почали застосовувати ще за часів Другої світової війни. Такі заняття започаткував один з передових лікарів Європи у реабілітаційному центрі Великобританії для десантників, які отримали ушкодження хребта. Вже дуже скоро він помітив позитивний вплив на м’язи спини, рук, на баланс, відчуття тіла і координацію рухів та став проводити змагання з адаптивної стрільби з лука. А пізніше вони переросли в Паралімпійські ігри.
Читайте також: "Допомагаємо освоїти "нове" тіло" - у Львові для ветеранів з пораненнями проводять заняття з плавання
Крім того, тренування працюють і як психологічна реабілітація. Тетяна Ящишин переконалася в цьому на власному прикладі – на жаль, через трагічні обставини:
"Я донька загиблого військового. На початку повномасштабної війни я вирішила, що спорт - не на часі, але пізніше, після загибелі батька, повернулася до тренувань. Для мене це стало дієвою реабілітацією. Адже під час стрільби ти зосереджуєшся виключно на собі, на пострілі, не зважаєш взагалі на зовнішній світ. Це дуже гарно відволікає від поганих думок чи ситуацій, які склалися в житті".
Аналогічної думки притримується вдова військового, яка тренується в Тетяни на нерегулярній основі. Жінка мала досвід стрільби з лука в минулому, однак повернулася у спорт після загибелі чоловіка. Ділиться, що це допомагає їй віднайти себе після втрати.
Долучитися до тренувань з адаптивної стрільби з лука можна на безкоштовній основі. На заняття чекають ветеранів та ветеранок, військових з пораненнями та травмами, які проходять реабілітацію у Львові. Попередня реєстрація не проводиться, а з приводу додаткових питань можна звернутися в спеціальну бесіду у Telegram.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як ветеран Павло Дьокін відкрив у Львові спортивний клуб "Крук". Там проводитимуть заняття з кікбоксингу та змішаних єдиноборств.
Фото: надані Тетяною Ящишин