Ветеран Денис Дудник двічі йшов на війну добровольцем, брав участь у запеклих боях з ворогом, отримував поранення і проходив лікування. Після служби він долав ті самі проблеми, що й більшість військових – потрібно було налагодити психологічний стан та позбутися наслідків стресу.

Захисник зміг допомогти собі і зрозумів, що вже має досвід, який буде корисним для інших військових та цивільних. Він почав з волонтерства, а потім, завдяки гранту від Українського ветеранського фонду, заснував хаб психологічної допомоги «Танто».

Читайте також: «Довелося обирати – або я, або нога»: після ампутації ветеран Юрій Фурик викладає гімнастику і тренує військових

Дебальцеве та Волноваха

Денис – професійний військовий, адже у 1993 році він закінчив Армавірське вище військове училище льотчиків за кваліфікацією льотчик-інженер. Після отримання освіти він служив льотчиком 62 винищувального авіаційного полку на аеродромі Бельбек (Севастополь), але у 1995 році звільнився, і до 2014-го ніколи не повертався до військової справи.

Коли росія почала наступ на українські землі, Денис Дудник пішов на фронт добровольцем і долучився до батальйону «Київ-2». Захисник виконував завдання під Дебальцевим, а потім – на блокпості під Волновахою.

«Пам’ятаю, зима була люта, доходило до -30, і ми жили на цьому блокпосту. Саме там, під час моєї зміни, в автобус потрапив снаряд», - розповідає ветеран.

У 2016 році Денис звільнився зі служби, проходив лікування та повернувся до цивільного життя.

Читайте також: "Мрію зібрати ветеранську трупу": захисник Володимир Тука запустив акторські тренінги для побратимів

Врятувати місто і трьох котів

Повномасштабна війна застала ветерана в Бучі – 24 лютого, де він знаходився по роботі, та не міг вийти звідти через навколишні бої. Наступного ранку йому вдалося повернутися в Ірпінь, де він на той час проживав. Денис одразу долучився до оборони свого міста.

«Я взяв зброю і ми поїхали на Гостомельський міст. Там відбувся перший бій. Потім були бойові виходи, протягом місяця ми тримали оборону на Водоканалі, блокпосту «Караван-Гала», відбивали останній штурм окупантів 21 березня, - розповідає Денис Дудник. – Там я отримав поранення, але за п’ять днів повернувся і ще місяць після звільнення Ірпеня ми патрулювали місто».

Під час оборони Денис думав не лише про спільні цілі, а й про особисте – у будинку, в якому він жив, на самоті залишилося троє його котів. Ця частина міста під час навали росіян опинилася в окупації, і військовий не міг дістатися оселі, щоб забрати тварин.

«Будинок було зруйновано, але котів я врятував. Я постійно намагався до них пробитися, але зробити це вдалося тільки після відходу росіян», - говорить оборонець.

Після оборони Ірпеня Денис через стан здоров’я вже не міг залишатися у війську, тож думав, якій справі надалі присвятити своє життя.


Читайте також: "Кожен повинен робити максимум": ветеран зі Львова Олег Зуб надає військовим безкоштовні юридичні послуги

Психологічна допомога місцевим жителям

Спочатку ветеран долучився до інших волонтерів, які займалися в Ірпені соціально-психологічною допомогою. Місто було зруйнованим, але в нього потроху поверталися місцеві жителі. Було важливо надати допомогу і тим, хто лишився вдома та бачив всі жахи боїв та окупації, і тим, хто приїхав після звільнення і знайшов замість свого будинку руїни.

«В мене був досвід подолання проблем, пов’язаних з війною, ПТСР. Тому я вирішив, що можу ним поділитися. Така допомога економить людям час – те, що без підтримки може мучити роками, можна вирішити за місяці», - вважає ветеран.

У місцевих, за його словами, були різні звернення – найчастіше це втрата близьких, травма свідка.

«Був випадок, коли людина забарикадувалася в підвалі, і не виходила звідти навіть після звільнення Бучі. Ми вивели її тільки майже через місяць після деокупації Бучі. Уявіть, в якому стані вона була», - наводить приклад Денис.

Потім волонтери почали проводити тренінги з надання першої психологічної допомоги, щоб люди могли підтримувати один одного, і їздили з ними по всій Україні.

Читайте також: "Ця ідея прийшла в посадках на Запоріжжі": ветеран Анатолій Мицкан відкрив дитячий простір

Робота з військовими та цивільними

Після успішної роботи з людьми, що приходили на консультації, Денис вирішив відкрити хаб психологічної допомоги «Танто». Для цього він отримав грант від Українського ветеранського фонду. Наразі його діяльність можна розділити на дві основні категорії – допомога військовим та робота з цивільними. Із захисниками та їхніми родинами фахівці і досі проводять консультації безоплатно.

«Наприклад, зараз ми працюємо у ветеранському просторі VETERAN SPACE. IRPIN, допомагаємо військовим, ветеранам та їхнім близьким, - розповідає керівник закладу. - Варто розуміти, що у цивільному житті ветеранам та їхнім родинам буває навіть важче, ніж на фронті, адже там – адреналін, побратими, ти чітко знаєш, що і як. В тилу, особливо родини військових, лишаються наодинці зі своїми думками, страхом втрати, знаходяться в стані стресу».

Також хаб психологічної допомоги «Танто» на платній основі надає послуги цивільним. Це значна частина роботи, і клієнтам пропонують різні формати консультацій: індивідуальні та групові, офлайн і онлайн консультації. З людьми працюють психологи, психотерапевти, гіпнотерапевти та арт-терапевти.

«Один з основних запитів – це подолання наслідків стресу. Унікальність нашого хабу в тому, що всі фахівці мають особистий досвід вирішення проблем, з якими працюють. Наприклад, серед основних звернень – домашнє насилля, аб'юзивні стосунки. У нас є групи підтримки для жінок, - розповідає Денис Дудник. – Крім того, одна з головних категорій, які зараз потребують підтримки – це підлітки. Через війну їм також важко, внаслідок стресу страждає увага, пам’ять, і їм дуже складно навчатися».

Керівник закладу говорить, що, навіть незважаючи на війну і стан, в якому перебувають українці, до психологів і досі звертається дуже мало людей.

«Інколи приходять ті, кому вже потрібно до психотерапевтів. У суспільстві залишилася стигма: «якщо ти звертаєшся до психолога, то ти псих». Та варто розуміти, що профілактика завжди є більш ефективною, ніж подолання наслідків проблеми, - підкреслює засновник Психологічного хабу «Танто» Денис Дудник. - Уважне ставлення до свого особистого психічного здоров’я, до психічного здоров’я оточуючих та до побудови міжособистих стосунків, веде до здорового життя, якого я вам усім бажаю».

Нагадаємо, раніше психолог Віктор Силенко розповідав, в яких випадках ветеранам потрібно звертатися по допомогу.

Фото: з архіву Дениса Дудника