Після повернення ветерана до цивільного життя йому потрібна допомога, щоб адаптуватися у суспільстві і навчитися жити з новим, вкрай важким досвідом. Перший помічник у цьому – родина. Проте, і найближчим людям захисників буває непросто – вони також пережили стрес і не завжди знають, як реагувати на незвичну поведінку ветерана, що допоможе йому відновитися і яким чином зберегти взаєморозуміння.

Для того, щоб кожна родина захисника могла впоратися з такими викликами, в Україні затвердили нову соціальну послугу – соціальна адаптація ветеранів, ветеранок та членів їх сімей. Вона вже діє у Вінницькій, Дніпропетровській, Полтавській та Черкаській областях, але згодом має поширитися на всю Україну. Досвідом надання послуги з veteran.com.ua поділилася перша заступниця Начальника Вінницької обласної військової адміністрації Наталя Заболотна. Вона розповіла, як працює програма, хто може взяти в ній участь та які фахівці допомагають ветеранам.

Читайте також: Фізичне та психологічне відновлення – захисники можуть пройти реабілітацію у Калуші

Психологічна допомога, оздоровчі процедури та соціальні послуги

Як зазначає пані Наталя, ще у лютому Вінниччина увійшла у список пілотних областей, які повинні були випробувати та оцінити нову програму. Після успішного старту та зібраних рекомендацій Міністерство соціальної політики затвердило державний стандарт, за яким повинні працювати усі регіони.

«Ця послуга багатокомпонентна і складається з двох важливих етапів. Перший етап – це психосоціальне відновлення ветеранів, ветеранок та членів їхніх сімей на базі санаторного закладу. Упродовж семи днів наші захисники спільно з членами родини у санаторії адаптуються до цивільного життя, налагоджують міжособистісні стосунки зі своїми рідними, вчаться боротися із власними страхами та переживати ті емоції, які вони мають після звільнення зі служби», - розповідає перша заступниця Начальника Вінницької ОВА.

У санаторії з ветеранами працює команда фахівців, які пройшли спеціальне навчання та мають досвід роботи з військовими – це психологи та соціальні працівники. Психологи організують індивідуальну та групову терапію для ветеранів, а також проводять сімейні консультації з усією родиною.

«Родина – це найближчі люди, і не можна повернути до цивільного життя ветерана, не працюючи з членами сім’ї. Вони повинні розуміти певні психологічні особливості адаптації їхнього батька або чоловіка, знати, як йому правильно допомогти, не нашкодивши. Психологи працюють з ветеранами, їхніми коханими і дітьми, щоб показати, як, залишаючись в сім’ї, разом рухатися вперед та підтримувати одне одного», - наголошує Наталя Заболотна.

Програма відбувається в санаторії, тож, крім психологічної допомоги, ветерани отримують можливість покращити фізичне здоров’я та відвідувати рекреаційні процедури, які надає заклад.Крім того, в цей час з родинами захисників взаємодіють соціальні працівники.

«Вони мають визначити ту життєву ситуацію, в якій зараз перебуває сім’я та розібратися, як її покращити, які є потреби у цих людей. Потім їх групують, і по завершенню семи днів готується дорожня карта супроводу кожної конкретної родини, - розповідає Наталя Заболотна. – Після цього розпочинається другий етап програми – «підхоплення» цієї сім’ї соціальними працівниками, які надають послуги на базі громади. Вони повинні працювати за планом і рекомендаціями, які були надані обласними фахівцями».

Читайте також: На Київщині запрацював реабілітаційний модуль для ветеранів та цивільних – як отримати допомогу

Більшість ветеранів мають поранення і травми

Наразі для проведення програми обрали заклад «Укрзалізниці» у Хмільнику Вінницької області. Це санаторій «Медичний центр реабілітації залізничників південно-західної залізниці».

«Ми шукали заклад, який зможе надавати рекреаційні, реабілітаційні послуги, наполягали, що там має бути басейн, бо він дуже гарно розвантажує м’язи. Крім того,  санаторій має бути хоча б наближеним до повної доступності, бо ми розуміємо, що переважна кількість ветеранів, які повертаються, мають важкі травми, поранення, пересуваються на протезах або кріслах колісних», - розповідає перша заступниця Начальника Вінницької ОВА Наталя Заболотна.

Вона також зазначає, що наразі переважна більшість людей, які отримують послугу  – ветерани, які мають поранення і травми і звільнилися зі служби через стан здоров’я. Згодом, коли усі захисники повернуться до своїх родин, програма має стати більш масштабною.

«У нас налагоджена робота з важкопораненими захисниками, які повертаються додому. В управлінні у справах ветеранів є їхні контакти і вони обдзвонюють ветеранів і пропонують взяти участь у заїзді, - розповідає Наталя Заболотна. – Єдина категорія оборонців, яким ми зараз, на жаль, не пропонуємо участь у програмі – це повністю лежачі ветерани, які не пересуваються самостійно.  Їм ми поки що не можемо забезпечити комфортні умови».

Читайте також: На Кіровоградщині надають психологічну підтримку ветеранам та жінкам з родин захисників – подробиці

Програму пройшли вже 54 родини

Учасниками програми можуть стати ветерани з дружинами, ветеранки з чоловіками, а також їхні діти.

«Усього за цей період нам вже вдалося охопити 54 родини ветеранів, а загалом це більше 100 осіб. Зараз, 20 жовтня, розпочався п’ятий заїзд захисників у санаторій, і надалі вони будуть проводитися щомісяця у цьому та наступному році», - розповідає Наталя Заболотна.

Проте, в області стикнулися з тим, що доволі часто у програмі хочуть взяти участь ті, хто ще не має власної сім’ї.

«Ми вирішили поза межами основної програми працювати з ними на базі іншого комунального закладу – в центрі комплексної реабілітації «Обрій». Вже відбулося два пілотних заїзди, які відвідали ветерани з різними членами своєї родини на вибір – хтось був з матір’ю, хтось із братом, хтось із сином. Крім того, це були люди, які потребують допомоги в підвищенні своєї мобільності – або ветерани, які отримали поранення і мають проблеми із зором, або ті, хто пересувається на кріслі колісному», - зазначає перша заступниця Начальника Вінницької ОВА.

Ветеранів, які мають порушення зору, навчали краще орієнтуватися у просторі, а з людьми, що користуються кріслом колісним працював тренер, який також пересувається на кріслі колісному і входить до  параолімпійської збірної. Разом вони додали смугу перешкод у реабілітаційному центрі – вчилися проїжджати різні варіанти бруківок, бордюр та інші перешкоди, які зустрічаються на вулицях міста.

«В цей час сім’ї ветеранів навчають доглядати за ними, розповідають, як допомогти пересісти з крісла колісного на ліжко, як одягатися, здійснювати гігієнічні процедури, - говорить Наталя Заболотна. -  Думаю, що в подальшому державний стандарт цієї послуги буде розширений і для тих, хто немає дружини або чоловіка і хоче проходити програму з іншими родичами».

Читайте також: У медцентрі МВС проводять реабілітацію для ветеранів із втратою зору – подробиці

Як взяти участь у програмі

Зараз Вінницька обласна військова адміністрація співпрацює з Товариством Червоного Хреста України – вони взяли на себе витрати з перебування в санаторії родин ветеранів, а з обласного бюджету оплачують роботу і проживання  команди фахівців. Крім того, громада забезпечує транспортування родини до санаторного закладу та додому. До кінця грудня нічого змінювати не планують, а на наступний рік закладають фінансування у місцеві бюджети, щоб програма діяла, незалежно від допомоги міжнародних організацій.

Для того, щоб взяти участь у ній, родина ветерана має звернутися до органу соціального захисту населення у своїй громаді. Чекати кінця поточного заїзду та початку наступного непотрібно – сім’ї можуть залишати заявки і приєднуватися до програми тоді, коли мають час та можливість.

Наразі в області планують сформувати ще одну команду фахівців, щоб в місяць відбувалися не один, а два заїзди, і всі, хто цього потребує могли отримати допомогу.

Читайте також: Відчути підтримку та прожити емоції втрати: для сімей загиблих влаштують психологічний кемп

«Ветерани почали посміхатися»

Після закінчення кожної програми працівники адміністрації зустрічаються з ветеранами, щоб відповісти на їхні питання та почути відгуки.

«У мене назавжди в пам’яті залишилися слова ветерана з першого заїзду, який сказав: «Тут ми вперше за довгий час відчули себе людьми». Це вражає і говорить про те, що суспільству потрібно вчитися допомагати в поверненні ветерана до цивільного життя, що, на жаль, ветерани не завжди бачать взаєморозуміння і підтримку від оточуючих», - розповідає Наталя Заболотна.

Крім того, дружина одного з ветеранів сказала, що після повернення зі служби, у санаторії її чоловік нарешті почав посміхатися.

«Він зателефонував додому, своїй онуці і вона помітила: «дивіться, він посміхається». Насправді, ветерани мають величезну проблематику і для них дуже важливо пропрацювати свої стреси з психологами», - говорить перша заступниця Начальника Вінницької ОВА.

Після повернення додому, у свої громади, ветерани також залишають відгуки – десь, за словами захисників, працівники місцевого самоврядування активно допомагають воїнам, а десь – ще потрібно працювати над взаємодією. І зараз це, як ніколи важливо, бо ветерани – значна частина суспільства, яка потребує не лише вдячності, а й уваги до своїх проблем.

Нагадаємо, ветеранів, військових та їхні родини запрошують до терапевтичних груп.

Фото: Вінницька ОВА